Ankara’da ormanlık alanlara giriş yasaklandı


## Ankara’da Orman Yangınlarına Karşı Sıkı Tedbirler!

Haber Resmi

Ankara Valiliği, artan sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle orman yangınları riskine karşı önlemlerini sıkılaştırdı. 15 Haziran – 30 Eylül tarihleri arasında, milli parklar, mesire alanları ve tabiat parkları hariç, tüm ormanlık alanlara giriş yasaklandı.

Valilik açıklamasında, mesire alanlarındaki insan ve araç yoğunluğunun artması ve ülke genelinde orman yangınları riskinin yüksek olması nedeniyle bu önlemleri aldığını belirtti. Ayrıca, anız yakma, tarla çalışmaları, bağ-bahçe temizliği, çöp yakma gibi insan kaynaklı yangınların önlenmesi için uyarılar yapıldı.

Ormanlara giriş yasağı kapsamında, sadece sokak hayvanlarını beslemekle görevlendirilenler ve yetkili kamu görevlilerinin girişine izin verilecek. Kamping işletmeleri dışında, ormanlık alanlarda kamp yapılması ve çadır kurulması yasaklandı. Belirlenen mesire alanlarında ise sadece idare tarafından belirlenen ocak ve mangal alanlarında ateş yakılmasına izin verilecek. Bu alanlara giriş ve çıkış saatleri ise 09:00 – 21:00 olarak belirlendi.

Valilik, orman yangınları riskine karşı alınan önlemlere uymayanlara 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem uygulanacağını belirtti.

Önlemler kapsamında, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, orman alanlarına yakın tesislerin önleyici tedbirler alması istendi. Enerji nakil hatlarının ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımların yapılması ve gerektiğinde enerji kesintisi uygulanması istendi. Ayrıca, belediyelerden orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturulması ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulundurmaları istendi.

Valilik, dronelar ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) gibi teknolojilerle yapılan izleme ve gözlem faaliyetlerinin artırılacağını da açıkladı.

Vatandaşların orman yangını riskine karşı dikkatli ve duyarlı davranmaları ve alınan önlemlere uymaları istendi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir