Bakan Ersoy: Hatay’da zarar gören 293 tescilli kültür varlığı üzerinde çalışıyoruz


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, depremden etkilenen Hatay’da 293 tescilli kültür varlığının restorasyonuna yönelik çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Ersoy, Hatay’da gerçekleştirdiği ziyaretler ve toplantılar sırasında deprem sonrası yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Haber Resmi

Haber Resmi

Bakan, depremin hemen ardından başlatılan acil müdahale ve hasar tespit çalışmaları ile kurulan Afet Kazı Başkanlığı’nın çalışmalarına değinerek, 293 tescilli kültür varlığının restorasyonuna odaklandıklarını belirtti. Bu varlıklar arasında camiler, mescitler, kiliseler, hamamlar, hanlar, türbeler, çeşmeler ve kamu binaları yer alıyor.

Ersoy ayrıca, Hatay Müzeleri için acil müdahale uygulamalarının hayata geçirildiğini, depremde yıkılan Hatay Edebiyat Müze kütüphanesi yerine şehir müzesinin Hatay Kent Müze Kütüphanesi olarak inşa edildiğini ve bu binanın restorasyonunun tamamlandığını açıkladı.

Afet bölgesinde yürürlüğe giren yönetmelik değişiklikleri ile proje ve uygulama yardım limitlerinin artırıldığını hatırlatan Ersoy, Hatay’da 368 tescilli taşınmaz kültür varlığı için başvuru yapıldığını ve 325 tescilli taşınmaza proje, 12 tescilli taşınmaza da uygulama yardımı yapılması kararlaştırıldığını duyurdu.

Ersoy, Hatay’ın tarihi dokusunun korunması ve canlandırılması amacıyla Antakya Kent Merkezi Koruma Amaçlı İmar Planı ve Kentsel Tasarım Çalışmaları’nı başlattıklarını açıkladı. Bu çalışmalar kapsamında 307 hektarlık bir alanın tarihi, doğal, sosyolojik, arkeolojik ve mimari açıdan incelendiğini, 3 boyutlu modellemelerle kentsel tasarım planları oluşturulduğunu ve koruma amaçlı imar planının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na onay için gönderildiğini belirtti.

Plan dahilinde Kurtuluş Caddesi ve Köprübaşı Meydanı’nın tarihe uygun şekilde yenileneceğini ve kent mobilyaları, aydınlatma elemanları, zemin döşeme kaplamaları ile canlandırılacağını vurgulayan Ersoy, bu proje için 1 milyar TL ödenek ayrıldığını açıkladı.

Ersoy, Hatay’daki restorasyon çalışmalarına yönelik olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler, Vakıflar ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlükleri’nin yoğun çalışmalar yürüttüğünü, Hatay Müze Kent Kütüphanesi’nin restorasyonunun tamamlandığını, tescilli yapıların deprem sonrası kültür enkazı ayrıştırılması ve desteklenmesi çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını ve Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ise önümüzdeki yıl açılmasını hedeflediklerini belirtti.

Hatay’ın binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasın önemli bir temsilcisi olduğunu vurgulayan Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi’nin çalışmalar tamamlanana kadar geçici süre ile ziyarete kapalı olduğunu ve müze eserlerine erişimin devam ettirilmesi amacıyla bazı eserlerin Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilendiğini duyurdu.

Ersoy, “Medeniyetler Buluşuyor” temalı serginin Hatay Arkeoloji Müzesi’nin açılışından sonra Gaziantep eserleriyle Hatay’da devam edeceğini ve bu şekilde Hatay ile Gaziantep arasında bir de gönül köprüsü kurulacağını söyledi.

Bakan, Hatay’ın sadece bir şehir değil, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli emanetlerinden biri olduğunu belirterek, bu mirası gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Bu Haber Hurriyet.com.tr’den Alıntılanmıştır. Kaynak: https://hurriyet.com.tr/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir