Bakan Ersoy: Hatay’da zarar gören 293 tescilli kültür varlığı üzerinde çalışıyoruz


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay’da depremden etkilenen 293 tescilli kültür varlığı için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bakan Ersoy, tarihin ilk ışıklandırma çalışmasının yapıldığı Kurtuluş Caddesi ve Köprübaşı Meydanı’nı içeren kentsel tasarım projesinin de aralarında bulunduğu birçok proje için 2,5 milyar TL ödenek ayrıldığını duyurdu. Proje, önümüzdeki yıl tamamlanması hedefleniyor.

Haber Resmi

Haber Resmi

Bakan Ersoy, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ü ziyaret ederek deprem sonrası çalışmaları görüştü. Ayrıca, hasar gören Habibi Neccar Camisi’ndeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Depremin hemen ardından acil müdahale ve hasar tespiti çalışmaları başlatıldığını belirten Bakan Ersoy, Afet Kazı Başkanlığı’nın kurulduğunu ve 293 tescilli kültür varlığı üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bu varlıklar arasında 28 cami, 44 mescit, 19 kilise, 200 hamam, 30 han, türbeler, çeşmeler ve kamu binaları bulunuyor.

Bakan Ersoy, Hatay Müzeleri için acil müdahale uygulamaları gerçekleştirildiğini ve depremde yıkılan Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin yerine şehir müzesinin, Hatay Kent Müze Kütüphanesi olarak inşa edilmesine karar verildiğini söyledi. Bu binanın restorasyonu ve tefrişi tamamlanarak hazır hale getirildi.

Bakanlık, 368 tescilli taşınmaz kültür varlığı için başvuruda bulunmuş ve bunlardan 325’ine proje, 12’sine ise uygulama yardımı yapılmasına karar verilmiştir. 2023-2024 yılları için toplamda 225 milyon TL proje yardımı ve 233 milyon TL uygulama yardımı ödeneği ayrıldı. Bakanlık, 8 tescilli yapının restorasyonunu da yürütüyor.

Bakan Ersoy, Antakya Kent Merkezi Koruma Amaçlı İmar Planı ve Kentsel Tasarım Çalışmaları’nın tamamlandığını ve onaylanması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletildiğini belirtti. Plan, 307 hektarlık bir alanda tarihi araştırma, alanın doğal yapısı, sosyolojik yapı, arkeolojik araştırma, kentsel hafıza araştırması, mimari doku, yapısal karakteristik özellikleri ve planlama tasarımı gibi konuları kapsıyor. Plan, 3 boyutlu modelleme ile oluşturulmuş ve askıya çıkarılarak kamuoyuna sunulmuştur.

Kentsel tasarım projesinin odak noktasında Kurtuluş Caddesi ve Köprübaşı Meydanı olacağını belirten Bakan Ersoy, bu bölgede kent mobilyaları, aydınlatma elemanları ve zemin döşeme kaplamalarının tarihi dokuya uygun şekilde yapılacağını belirtti. Proje için 1 milyar TL ödenek ayrıldı.

Bakan Ersoy, Hatay’daki restorasyon çalışmaları için Kültür Varlıkları ve Müzeler, Vakıflar ve Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlükleri’ni görevlendirdiklerini ve bu genel müdürlüklerin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Hatay Müze Kent Kütüphanesi’nin restorasyonu ve teşhiri tamamlandı. Tescilli yapıların deprem sonrası kültür enkazı ayrıştırılması ve desteklenmesi işleri ise bu yıl içinde tamamlanacak. Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ise önümüzdeki yıl açılması hedefleniyor. Bakanlık, 2023-2025 yılları arasında bu işler için toplam 2,5 milyar TL ödenek ayırdı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 64 işin ihalesini tamamladı, 12 işin ihale süreci devam ediyor ve 5 işin de ihale hazırlıkları sürüyor. Bu çalışmalar için de 2,5 milyar TL ödenek ayrıldı. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ise Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi Yapım İşini 2025 yılı Ocak ayında tamamlamayı hedefliyor.

Bakan Ersoy, Hatay’ın binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasın en önemli temsilcilerinden biri olduğunu ve bu mirası gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu Haber Hurriyet.com.tr’den Alıntılanmıştır. Kaynak: https://hurriyet.com.tr/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir