Erdoğan-Özel görüşmesinin tüm detayları


CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ülkenin gündemini meşgul eden birçok önemli konu ele alındı.

Haber Resmi

Haber Resmi

Özel, asgari ücrete Temmuz ayında ara zam talep etti, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istedi ve çay ile hububat üreticilerinin beklentilerinin altında kalan ürün alım fiyatlarını gündeme getirdi. Ayrıca, atanmayan öğretmenlerin, özel okul öğretmenlerinin, staj ve çıraklık mağdurlarının, emeklilikte kademe bekleyenlerin ve kira yardımı kesilecek depremzedelerin sorunlarını dile getirdi.

Özel, tüm bu ekonomik beklentilerin karşılanabilmesi için makro bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını önerdi. Çok kazananlardan çok, az kazananlardan az vergi alınması gerektiğini, mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde mali bir çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek önlemler alınması gerektiğini belirtti. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadrolarının, adaletli bir vergi sistemi oluşturulması konusunda bir araya gelebileceği ifade edildi.

CHP kaynakları, Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz yaşadığını ve bu krizin 86 milyon vatandaşa maliyetini yüklediğini dile getirdi. Bu maliyetin kim tarafından karşılanacağı sorusunun üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Emeklilere ve asgari ücretlilere zam yapılmamasını ve tarım ürünlerine maliyetin altında alım fiyatları açıklanmasını kabul etmediklerini belirttiler. Krizin maliyetinin sadece yoksullara yüklenmemesi ve acı reçetenin dar gelirlilere ödetilmemesi gerektiğini ifade ettiler. Ekonomik krizden etkilenen toplum kesimlerinin yanlış politikalar nedeniyle daha fazla ezdirilmemesi için inisiyatif almaya hazır olduklarını ve bunun zemininin TBMM olduğunu söylediler.

Özel, görüşmede Gezi, Sinan Ateş, Tahir Elçi, Şenyaşar davalarındaki adalet taleplerini ve Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması konusunu da gündeme getirdi. Ayrıca, yeni anayasa konusunun günümüzde toplumsal beklentiler arasında yer almadığını, bu konuda bir toplumsal mutabakat oluşması gerektiğini belirtti. Yeni anayasa tartışmasının başlamadan önce mevcut anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyumun şart olduğunu ifade etti.

Bu Haber Hurriyet.com.tr’den Alıntılanmıştır. Kaynak: https://hurriyet.com.tr/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir