Havalar ısındı kenelere dikkat


Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan kene ısırmaları, üç can kaybına yol açtı. Geçtiğimiz hafta Gülbidin Ekberi (25), Şehri Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25) kene ısırması sonucu tedavi gördükleri hastanelerde hayatlarını kaybettiler.

Haber Resmi

Haber Resmi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Türkiye genelinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış yaşandığını belirterek uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Çetin, “Ülkemizde ortalama olarak yılda bin ile 1200 arası KKKA vakası görüyoruz. Üzücü bir şekilde bu yıl üç vatandaşımızı kaybettik. Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vakalarda artış bekliyoruz. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 300 vaka bildiriliyor. Yıl sonuna kadar bu sayının 750 ile bin arasına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kene popülasyonunda gözle görülür bir artış var. Umarız bu durum vaka sayılarına yansımaz” dedi.

Prof. Dr. Çetin, kenelerden korunmanın önemini vurgulayarak, “KKKA, doğru önlemler alındığında önlenebilir bir hastalıktır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler, sahada çalışırken üzerlerine kene yapışmaması için gerekli önlemleri almalıdır. Eğer bir kene vücuda yapışmışsa, mutlaka kendileri çıkarmamalıdır. Bu işlemi hastane ortamında uzmanlar tarafından yapılmalıdır” diye konuştu.

#Kene #KKKA #Sağlık

Bu Haber Hurriyet.com.tr’den Alıntılanmıştır. Kaynak: https://hurriyet.com.tr/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir