Havalar ısındı kenelere dikkat


Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte kene ısırmalarında artış gözlemleniyor. Ne yazık ki, son bir hafta içerisinde Gülbidin Ekberi (25), Şehri Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25) kene ısırması sonucu gelişen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybetti.

Haber Resmi

Haber Resmi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde KKKA vakalarında artış yaşandığını belirtti. “Ülkemizde genellikle yılda bin ila 1200 vaka görüyoruz ancak bu yıl maalesef 3 vatandaşımız hastalığa yenik düştü. Özellikle iklim değişiklikleri nedeniyle vaka sayılarının artmasını bekliyoruz. Şu anda 300 civarında vaka bildirilirken, yıl sonuna kadar 750 ile bin arasında vakaya ulaşabileceğimizi tahmin ediyoruz. Kene popülasyonunda artış var, ancak umuyoruz ki bu durum vaka sayılarına yansımaz” dedi.

Prof. Dr. Çetin, KKKA hastalığının tedbir alınmasıyla önlenebilir olduğuna vurgu yaparak, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sahada çalışırken kendilerini kene ısırmalarından korumak için gerekli önlemleri almaları gerekiyor. Eğer üzerlerine kene yapışmışsa, kesinlikle kendileri çıkarmaya çalışmamalı, hastane ortamında çıkarılmalıdır” diye uyarıda bulundu.

Bu Haber Hurriyet.com.tr’den Alıntılanmıştır. Kaynak: https://hurriyet.com.tr/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir