Havalar ısındı kenelere dikkat


Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan kene ısırmaları, ülkemizde üzücü bir kayba neden oldu. Son bir haftada, Gülbidin Ekberi (25), Şehri Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25), kene ısırmasının yol açtığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybetti.

Haber Resmi

Haber Resmi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, durumun ciddiyetine dikkat çekerek, Türkiye genelinde yıllık ortalama bin ila 1200 KKKA vakası görüldüğünü ve bu yıl vaka sayılarında artış beklendiğini belirtti. Prof. Dr. Çetin, “Ülkemizde şu an 300 civarında vaka tespit edildi ve yıl sonuna kadar 750 ila 1000 vaka arasında bir rakamla karşılaşabileceğimizi tahmin ediyoruz. Kene popülasyonunun artması endişe verici. Bu durumun vaka sayılarına yansımamasını umuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Çetin, KKKA hastalığının önlenebilir olduğunu vurgulayarak, “Kenelerden korunmak için dikkatli ve tedbirli olmamız şart. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin, sahada çalışırken üzerlerine kene yapışmaması için önlemler alması gerekiyor. Eğer kene yapışmışsa, asla kendi kendine çıkarmaya çalışılmamalı. Mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalı.” diye konuştu.

KKKA’nın tehlikeleri ve önlenmesi için alınması gereken tedbirler konusunda halkın bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir