Aydın’da yangına müdahale eden uçak Bafa Gölü’ne sert iniş yaptı


Aydın’ın Didim ilçesinde zirai alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın yoğun çabanın ardından söndürülürken, ilk tespitlere göre yangında bir tavuk çiftliği ile bir miktar samanın zarar gördüğü öğrenildi. Öte yandan yangına müdahale eden uçak, saat 16.30 sıralarında göle sert iniş yaptı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı uçakta görev yapan üç personelin sağlıklı şekilde kurtarıldığını bildirdi.

Haber Resmi

Haberin DevamıYangın, Didim ilçesi Akyeniköy Mahallesi’nde saat 13.20 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre zirai alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Bölgede etkili olan rüzgarla birlikte yayılan yangının fark edilmesinin ardından bölgeye itfaiye ve orman ekipleri sevk edildi. Havadan ve karadan yapılan müdahalelerin ardından ekiplerin yoğun çabasıyla yangın kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.Yapılan ilk tespitlere göre yangında bir tavuk çiftliği ile bir miktar samanın zarar gördüğü öğrenildi.UÇAK SERT İNİŞ YAPTIAydın’ın Didim ilçesinde makilikte çıkan orman yangınına müdahale eden Muğla Orman Müdürlüğü’ne ait uçak, saat 16.30 sıralarında Bafa Gölü’nde sert iniş yaptı. İhbar üzerine ekipler personeli kurtardı.Haberin DevamıTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı kaza kırıma uğrayan uçakla ilgili şu açıklamada bulundu:Aydın Didim’de meydana gelen orman yangınına müdahale etmek için çalışmalarını yürüten Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Türk Hava Kurumu’na ait CL-215 tipi yangın söndürme uçağı Bafa Gölü’nde henüz bilinmeyen nedenle kırıma uğramıştır.Uçakta görev yapan üç personelimiz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır.Fedakâr mürettabatımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, orman yangınlarıyla mücadele eden Orman Teşkilatımıza, destek veren bütün kurumlarımıza ve personellerine teşekkür ediyorum.ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMAUlaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün saat 16.27’de Türk Hava Kurumu’na ait TC-TVK kuyruk numaralı yangın söndürme uçağından Kurtarma Koordinasyon Merkezimizce, uydu sistemimizden tehlike sinyali alınmıştır. Yapılan araştırmada uçağın Aydın’da orman yangınına müdahale sırasında Bafa Gölü’ne düştüğü anlaşılmıştır. Acil bir şekilde SAR operasyonu başlatılarak, İzmir ve Dalaman’dan Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan hava unsurları bölgeye sevk edilmiştir. Uçağın göle burun üstü sert iniş yaptığı, uçakta 3 personelin olduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağı göl üzerinde faaliyetlerine devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.Haberin DevamıVALİ AKBIYIK, YARALILARI ZİYARET ETTİDidim’de meydana gelen orman yangına müdahale eden uçağın kırıma uğraması nedeniyle yaralanan 3 mürettebat ambulanslarla Milas Devlet Hastanesi’ne getirildi. Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ve idari amirler, hastanede yaralıları ziyaret etti, geçmiş dileğinde bulundu. Tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Haber Resmi

Haber Resmi

DENİZLİ’DEKİ YANGIN YERLEŞİM ALANLARINDAN UZAKLAŞTI Muğla sınırında başlayıp Denizli’ye sıçrayan ve Kale ilçesine bağlı iki mahalleyi tehdit eden orman yangını, yerleşim alanlarından uzaklaştı. Havadan ve karadan müdahalenin devam ettiği yangında mezarlık yandı, çok sayıda yaban hayvanı telef oldu.Haberin DevamıMİLAS’TA ORMAN YANGINIMuğla’nın Milas ilçesi Kısıtlar Mahallesi’ndeki ormanda, saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarla bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Ekiplerin, alevlere havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.KONTROL ALTINA ALINDIMuğla’nın Milas ilçesi Kısıtlar Mahallesi’ndeki ormanda çıkan yangın, 4 uçak ile 4 helikopter ile havadan, 35 arazöz, 207 personel ile karadan müdahale ile yaklaşık 2 saatte kontrol altına alındı. Ekipler, bölgede soğutma çalışması başlattı. Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Milas Beyciler ve Kısırlar mahalleleri arasında meydana gelen orman yangını yapılan hızlı ve etkin müdahale ile kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Yeşil vatanı korumak için fedakarca müdahale eden, destek veren tüm ekiplere teşekkür ediyoruz” denildi.Haberin Devamı 

Haber Resmi

Haberle ilgili daha fazlası:#Muğla#Aydın#Yangın

Haber Resmi

Haber Resmi

Haber Resmi


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir